Wolność słowa przed sądem

Czy pamiętacie głośną sprawę naszego przyjaciela, Klausa Ahrendta – niemieckiego przewodnika mieszkającego i pracującego w Polsce, w Kostrzynie nad Odrą?

klaus

Od co najmniej 2013 roku jest on atakowany przez dyrekcję lokalnego muzeum, szykanowany przez policję: (źródło).

klaus3

Mimo to – jako chyba jedyny znany mi przewodnik miał odwagę – zamiast jak wszyscy inni dawać się pokornie kopać w tyłek przez różnych urzędowych, muzealnych, czy parkowych watażków – upomnieć się o swoje  prawa w sądzie. Pierwszy proces wygrał już 2012 roku.

Ostatnio znów jest głośno. Miesiąc temu prasa relacjonowała wygrany proces w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wlkp., który unieważnił uchwałę samorządu, ograniczającą „wolnoprzewodnickie” prawa. Mam uzasadnienie tego wyroku – jest to bardzo ciekawy casus, który wykorzystamy w nadchodzącej batalii z parkami  narodowymi. Ale o tym później.

Tymczasem dziś Klaus wrzucił na facebooka taką notatkę (kliknij aby powiększyć)

klaus25mar17

Komentować chyba nie muszę – błąd argumentacji dyrekcji jet ten sam co zwykle: Nie wolno ograniczać wolności słowa w stosunku do usług przewodnickich. Bo skoro rzekoma  „polska racja stanu” ma powodować kontrolę „narracji” przewodnickiej to należałoby przywrócić cenzurę prasy radia i telewizji. Nota bene, prześmieszny jest fakt że sama dyrekcja nie widzi problemu w wykorzystaniu Fryderyka do reklamy Muzeum (na zdjęciu)

A teraz uwaga: Odbyła się właśnie ostatnia rozprawa jeszcze jednego procesu cywilnego (opis m.in. tutaj) wytoczonego przez Muzeum Klausowi, które chce go w upokarzający sposób pozbawić prawa oprowadzania turystów. Wyrok ma być ogłoszony 31 marca. Trzymajmy kciuki!

2 Komentarze

  1. „Organizatorom wycieczek przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody mogą prowadzić tylko przewodnicy górscy.” Ile to już lat ten przepis nie obowiązuje? Niestety Babiogórski Park Narodowy nadal wprowadza turystów w błąd > http://www.bgpn.pl/turystyka/informacje-dla-przewodnikow