Kijem Wisły nie zawrócą!

Alarm odwołany. Ale należało być czujnym. Przywrócenie regulacji przewodnickich na terenie Krakowa, przydzielanie grupom obcokrajowców przymusowej asysty, „ochronę dziedzictwa  intelektualnego” – (tak pokrętnie nazwany został postulat przywrócenia cenzury), wreszcie nowelizacji ustawy turystycznej przywracającej obowiązkowe  egzaminy i licencje przewodnickie – tego wszystkiego domagali się przedstawiciele stowarzyszeń przewodnickich na wczorajszym posiedzeniu Rady Miasta.

radaPrzewodniczący Bogusław Kośmider odpowiedział dość zdecydowanie – kijem Wisły nie zawrócicie. Nie róbcie sobie nadziei. Nie możemy nikomu zabronić oprowadzania, co najwyżej dać „społeczną rekomendację”.  Także dwie bardzo smutne panie z Urzędu Marszałkowskiego przytoczyły wyniki ekspertyz prawnych które potwierdzają to co mówię ja i każdy umiejący przeczytać ze zrozumieniem Konstytucję i ustawy. Nie można – drogą uchwały samorządowej czy innego lokalnego przepisu – wyłączyć spod wolności uprawiania zawodu przewodnika jakiegoś fragmentu miasta.  Nawiasem mówiąc – także parku narodowego czy muzeum, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Co mnie zaskoczyło – niemal każdy z radnych i innych postronnych obserwatorów był w przeszłości świadkiem żenujących akcji kontrolowania i zaczepiania turystów przez straże miejskie, nawet w sytuacjach ewidentnie wyglądających na prywatne – np. oprowadzanie rodziny. Przypominano absurdy, o tym jak profesor architektury musiał każdorazowo pisać podanie o zgodę na przeprowadzenie ze studentami zajęć na mieście. Myślę że pamięć o kompromitacji minionego systemu jest tak żywa, że ewentualne nowelizacje prawa mogą iść tylko w jedną stronę – całkowitego wyrzucenia z ustaw jakichkolwiek definicji zawodu pilota i przewodnika.

Był też akcent humorystyczny – występ dobrze znanego nam Wojciecha Huka. Jak znajdę czas to umieszczę tu nagranie z odpowiednim komentarzem.

Dziękuję dziennikarzom krakowskiej Wyborczej za rzetelne zaangażowanie w sprawę. Niedługo będziecie mieli okazję znów się wykazać, bo jak ruszy sezon wycieczek szkolnych to w Tatrach i innych parkach narodowych zaczną się tradycyjne wojenki.

3 Komentarze