Niech żyje wolność!

Przed chwilą wygraliśmy w Senacie, który poparł ustawę deregulacyjną. Żadne z poprawek, które w większym lub mniejszym stopniu ograniczały wolność uprawiania zawodu pilota i przewodnika (np. poprzez decyzje lokalnych samorządów) nie uzyskały poparcia. Głosowała przeciwko nim grupa 50 senatorów, za ich wprowadzeniem była frakcja dwudziestu kilku.

Można otwierać szampana, bo na obecnym etapie legislacyjnym nie ma już żadnej możliwości dorzucenia kolejnych poprawek. Prezydent zapowiedział że ustawę podpisze.

Dziękuję wszystkim, którzy byli ze mną przez te ostatnie ponad pięć lat. Oczywiście nadal będę prowadził bloga, pisząc o różnych sprawach związanych z turystyką. Proszę wybaczyć, że intensywność wpisów (sezon!!!) będzie niewielka, wzmoże się zapewne w półroczu zimowym.

Niech żyje wolność!!!

Maciej Zimowski

19 Komentarze

 1. Proszę tylko pamiętać, że jak uczy historia, ci co zachłystują się wolnością najczęsciej padają jej ofiarą ! Czas pokaże, kto miał rację…

  • My się wolnością nie zachłystujemy tylko spokojnie, zdrowo ją przeżuwany i połykamy. „Zachłysnęli” to się parę lat temu starzy towarzysze, którym wydawało się że najpierw SLD-owskie rządy a potem ministerialni urzędnicy będą załatwiać wszelkie regulacyjne fanaberie. Teraz długo będą leczyć zgagę.

 2. To jest koniec prawdziwego przewodnictwa z powołania i pasji+++

   • Ja za rok napisze do Pana i zaproponuje coś zobaczę ilu chętnych znajdzie Pan do pracy bez pieniędzy w formie wolontariatu. Bo dzisiaj przewodnicy chętnie uczestniczą w takich akcjach.

  • Prawdziwe przewodnictwo z powołania i pasji zostało zabite za pomocą głupich państwowych regulacji. Teraz będzie szansa na jego odrodzenie.

   • Dodaj jeszcze, że ustawa deregulacyjna zmienia w sposób istotny zapisy dotyczące przewodników i pilotów wycieczek zarówno w ustawie o usługach turystycznych jak i w kodeksie wykroczeń. W tej sytuacji zmiany w przewodnictwie górskim i zreformowanie zasad szkolenia oraz systemu uzyskiwania tych uprawnień są nieuniknione i będą tylko kwestią czasu.

    • Jeżeli Pan ma być symbolem takiego zderegulowanego przewodnika, to niech nas mają w opiece Wszyscy Święci…

     • Dobre. Wszelkich „symboli przewodnictwa regulowanego” mieliśmy okazję przez ostatni rok słuchać i widzieć aż nadto. Na szczęście to już koniec tego horroru.

 3. Zgadzam się zupełnie z tobą teraz wykształcenie nie potrzebne wiec jak w piśmie tak i w mowie.

 4. Jest to po prostu aluzja do Pana poglądów i właśnie takich przewodników i pilotów będziemy mieli będą pisać tak jak pisze teraz ja.Tylko ja w zamierzonym celu oni nie.Pomyślą ze poprawnie.

 5. Jest Pan żałosny i brak Panu wyczucia .Błędy robione są celowo.Ale Pan nigdy tego nie zrozumie.

 6. Obiecanki cacanki a gruszki na wierzbie.Niech się Pan tak nie cieszy ten kij ma dwa końce ale Pan ich nie widzi jak przejrzy Pan na oczy będzie za późno . Proponuje już zacząć kanałami chodzić .Teraz licencje otrzymuje się po zdaniu egzaminu który nie jest trudny tylko trzeba się pouczyć czyli licencje zdobywa się przez naukę wiedzę.Natomiast po wejściu ustawy w życie trzeba będzie kupić licencje na każdą gminę w Polsce będzie to droższe nisz dotychczas.Natomiast zagranica odpada bo nikt nie da licencji teraz uprawnienia które wydaje Urząd Marszałkowski daje to możliwość obslugi na terenie Unii.Bardzo Panu Marcinowi gratuluje głupoty,