Ale hucpa! Chcą mnie wyrzucić z warszawskiego Forum!!!

Od pewnego czasu na wielu branżowych stronach, chociażby tutaj czy tutaj widnieją informacje i zaproszenia na „VIII Forum Pilotażu i Przewodnictwa” w Warszawie. Ponieważ uczestniczyłem w poprzednim takim Forum – w Toruniu, i uznałem je za imprezę wielce ciekawą, pożyteczną, tudzież pouczającą, także tym razem wysłałem w wymaganym terminie kartę zgłoszeniową i składkę 170 zł wpisowego na konto organizatorów.

Wielkież było moje zdziwienie, kiedy dziś w skrzynce mailowej pojawiło się następujące pismo:

„Szanowny Panie,

W imieniu Komitetu Organizacyjnego VIII Forum Pilotażu i Przewodnictwa z przykrością zawiadamiam Pana, że Pańskie zgłoszenie na Forum nie może zostać przyjęte.  Zdaniem Zarządu Polskiej Federacji Pilotażu i Przewodnictwa Pańska obecność na VIII Forum wydaje się niewskazana i niecelowa.  Pańskie poglądy na temat deregulacji są szeroko znane , lecz sposób ich prezentacji i argumentacji przez Pana nie gwarantują odpowiedniej atmosfery dyskusji w tak ważnej dla  środowiska pilotów i przewodników sprawie (…)
Z poważaniem

Prezes PSPWZ Piotr Zubrzycki”

Niezwłocznie odpowiedziałem, co następuje:

Szanowny Pan
Prezes PSPWZ  Piotr Zubrzycki
W odpowiedzi na otrzymany dziś list, stwierdzam, że zaszło chyba jakieś nieporozumienie.
Oficjalne zaproszenie na forum jest skierowane m.in do „organizatorów turystyki” bez żadnego kryterium co do wyznawanych poglądów na temat deregulacji. Nie rozumiem jakie można mieć zastrzeżenia co do „sposobu prezentacji i argumentacji”. Pragnę przypomnieć, że na poprzednim forum w Toruniu w sposób kulturalny przedstawiłem swój referat. Tym razem zresztą nie zgłaszam żadnych chęci „prezentacji” czegokolwiek, bardziej zależy mi na posłuchaniu innych prelegentów, więc nie rozumiem w czym problem. Ponadto, a propos „ważnych dla środowiska spraw” – chciałem dodać, że od miesięcy otrzymuję listy i telefony od pilotów proszących o porady i wsparcie w sprawach m.in. problemów prawnych za granicą, istniejące stowarzyszenia wykazują w tej kwestii indolencję i niewiedzę i dlatego mój udziałw w Forum uważam za potrzebny.

Zgodziłbym się z Pana decyzją, gdyby chodziło o zamkniętą imprezę jakiegoś prywatnego klubu, czy partii politycznej. Ale zarówno nazwa „forum” jest zobowiązująca, jak też – przede wszystkim – imprezę firmuje Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Jest rzeczą nie do pomyślenia, aby w demokratycznym kraju wyrzucać z publicznego forum osobę – w moim przypadku działacza społecznego i dziennikarza obywatelskiego, tylko dlatego, że prezentuje niewygodne dla kogoś poglądy na politykę gospodarczą. Organizacja, która tak postępuje kompromituje się i nie może być wiarygodnym partnerem dla władz państwowych i samorządowych.
Wzywam Pana do cofnięcia swojej decyzji i potwierdzenia mojego udziału w Forum. Jeśli nie otrzymam go do piątku 30.11. Wyślę pisma protestacyjne do urzędów i instytucji patronujących imprezie, także do mediów z prośbą o wsparcie i adekwatną reakcję. Jestem zdania że uprawianie tego rodzaju hucpy, jest w waszym przypadku daleko bardziej „niewskazane i niecelowe”

Z poważaniem
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo”

A wy patrzcie i czekajcie co będzie dalej.

7 Komentarze

 1. Szkoda ze sie ugieli, niestety pokazuje to ze nadal w Polsce bezprzykładna buta i machanie szabelka robia kariere. Po co sie Pan wogole pchasz ani z Pana przewodnik ani pilot. A moze w myśl zasady ” z kim przestaje takim sie staje”? Niestey wiedzy i kultury osobistej nie wchałania się „przez osmozę” Panie Zimowski.
  Kazdy organizator imprezy na którą wymagana jest rejestracja moze odmowic przyjecia zgloszenia bez podania powodu i nie widze w tym nic dziwnego.

  • Co tam panie Klimek, lewą nogą się wstało?
   1. Na Forum zaprasza się też m.in. organizatorów turystyki a takim niewątpliwie jestem, ze wszystkimi papierami i licencjami.
   2. To nie jest zamknięta impreza jakiejś organizacji tylko publiczne forum pod patronatem instytucji państwowych i samorządowych, dlatego dyskryminacja podmiotów jest niedopuszczalna. Co zresztą organizatorzy zrozumieli i cofnęli zakaz.

 2. Paranoja,to na tej zasadzie powinni wyrzucac wszystkich przeciwników politycznych partii rządzącej (nie tylko teraz,ale w obojętnie każdym czasie)

 3. Przecież nie mają prawa wyrzucić Ciebie z forum. Za co? Za to, że „Pańskie poglądy na temat deregulacji są szeroko znane..” – bez przesady