Do Posła Rackiego

Przeglądam stenogram z wczorajszego posiedzenia Sejmu i nawet trochę mi jest przykro, że nikt się nie upomniał o „biednych przewodników”, co do których bardzo chciałem aby byli „twarzą deregulacji”.  No, może jeden tylko Poseł Józef Racki z PSL

wyraził zdziwienie, że w 2011 zaostrzono kryteria zdobywania kwalifikacji pilotów i przewodników, a teraz się je znosi. Reszta jego wystąpienia była generalnie przeciwko reformie, dziwne, skoro niby PSL to koalicjant.

Panie Pośle, ja opowiem jeszcze zabawniejszą historyjkę: Elżbieta Wyrwicz, Z-ca Dyr. Departamentu Turystyki MSiT – jeszcze w grudniu 2011 pisała do mnie, że „nie można pozostawić bez nadzoru osób opowiadających turystom o Polsce” i tym podobne farmazony, a już w kwietniu 2012 – naprostowała sobie światopogląd, i na posiedzeniu komisji sejmowej głosiła pochwałę deregulacji, twierdząc że to biura podróży – czyli np. ja – będę mógł dokonywać weryfikacji. Cóż – każdemu pilotowi zdarza się pomylić drogę, trzeba wtedy grzecznie przeprosić i naprawić błąd, tak jak zrobił nasz Premier, zaalarmowany latem 2011 raportem Fundacji Republikańskiej, i zorientowawszy się że deregulacja może przynieść mu w społeczeństwie sporo sympatii. Dotąd „siłą inercji” na poziomie ministerialnym przykręcano śrubę regulacji, a apetyty lobbystów z PFPiP były wręcz niepohamowane. Mi też groziło, że pewnego dnia nie będę mógł już organizować swojej turystyki rowerowej, bez pieczątki jakiegoś „leśnego dziada”.

Przypomnę też, że to Pana Partia jest winna tego zamieszania, bo współrządząc z SLD w 1997 wpakowaliście do ustawy turystycznej jedne z najbardziej absurdalnych regulacji pilotażu i przewodnictwa i teraz ma Pan i Pana partyjni koledzy szansę naprawy tego, polepszając przy okazji wizerunek PSL nadszarpnięty niedawnymi aferami. Tym bardziej, że w najnowszym sondażu jesteście już pod 5%-owym progiem.

Nie skorzystało z tej okazji 20 posłów SLD, organizując żenującą i nieudaną próbę odrzucenia projektu ustawy w pierwszym czytaniu, ukazując tym samym twarze betonowych, niereformowalnych komuchów. Ich imienną listę znajdziecie tutaj.

Możliwość komentowania jest wyłączona.