Do Redakcji „Rzeczpospolitej”

W dodatku Prawo co dnia, 28 maja br. Zostały opublikowane artykuły Katarzyny Nowosielskiej „Szkolne wycieczki na bakier z przepisami” i „Mandat za zwiedzanie bez przewodnika”. Oba teksty są przykładem wyjątkowej dziennikarskiej nierzetelności, zawierają mnóstwo kłamstw, a jego autorka powołuje się na nieaktualne bądź źle zinterpretowane przepisy. Całość sprawia wrażenie gotowca napisanego pod dyktando zawodowych korporacji, które od dawna są znane z wyjątkowo bezczelnych starań o narzucenia przymusu zakupu ich usług ich tym, którzy ich nie potrzebują ani nie są do tego w żaden sposób zobligowani.        

Od 3 lat jako dziennikarz obywatelski prowadzę bloga w którym przedstawiam odmienny punkt widzenia, krytykuję absurdy, łamanie praw obywatelskich, oraz pomagam społecznie ofiarom służb szykanujących turystów. Bardzo proszę o zapoznanie się z jego treścią, zwłaszcza z kilkoma najnowszymi wpisami w którym znajdziecie szczegółowy komentarz do przedstawionych problemów i argumenty na rzecz bezprawności działań i fałszywości informacji przedstawianych przez rozmówców Pani Nowosielskiej. Polecam zwłaszcza odpowiedzi rzecznika Ministerstwa Sportu na zapytania dziennikarki z Lublina oraz na mój artykuł w „Rynku Turystycznym”, z których jasno wynika że regulacje Ustawy o Usługach turystycznych, także odnośnie przewodnictwa dotyczą tylko ściśle określonego zakresu działalności podmiotów gospodarczych, i także od nich są możliwe odstępstwa.

Jestem w głębokim szoku, że na taką niefrasobliwość pozwoliła sobie redakcja poważnego dziennika, na którego łamach zwykłem czytać teksty o zgoła innym charakterze, jak np. artykuł profesora prawa Piotra Winczorka z 30.08.2008 pt „Ostrożnie z reglamentacją zawodów”. Zwłaszcza tytuł drugiego artykułu jest wyjątkowo kłamstwem samym w sobie i  dość pokracznym skrótem myślowym, gdyż nie istnieje w Kodeksie wykroczenie o nazwie „zwiedzanie bez przewodnika” za które rzekomo można dostać mandat.

W związku z powyższym, powołując się Art. 31 prawa prasowego uprzejmie proszę o udostępnienie łamów waszego dziennika celem opublikowania polemicznego artykułu zawierającego sprostowania nieprawdziwych informacji.

Maciej Zimowski

2 Komentarze

  1. Oba artykuły skutecznie zniechęcają nauczycieli do prowadzenia turystyki i krajoznawstwa z dziećmi i młodzieżą. Pewnie autorka uważa, że lepiej aby uczniowie zaćpali się pod szkołą, zamiast pojechać z nauczycielem na wycieczkę i poznać kraj, jego jego historię, zabytki czy przyrodę.