Informacja dla prasy 30.09.

Bunt przeciwko korporacyjnym mafiom i rozbuchanej reglamentacji zawodów rozszerza się na kolejne środowisko. Po młodych prawnikach, protestują organizatorzy innowacyjnych form turystyki.

Obowiązujące w Polsce od 1997r. regulacje zawodu pilota i przewodnika turystycznego, będące przywróceniem nieżyciowej biurokratyzacji z czasów PRL, pod względem komplikacji i restrykcyjności nie mają sobie równych w Europie. W poważny sposób blokują rozwój biznesu. Szkodzą wizerunkowi naszego kraju za granicą i zniechęcają tamtejszych organizatorów do włączania Polski w swój program wyjazdów. Są wykorzystywanie do nieuczciwej walki z konkurencją i bezmyślnego prześladowania pozytywnych inicjatyw. Głośnym echem w mediach odbiła się niedawno żenująca nagonka na amerykańskiego organizatora wycieczek rowerowych Krakow Bike Tours, któremu Straż Miejska brutalnie przerwała imprezę i zmusiała do zapłacenia 500-złotowej kary za opowiadanie o zabytkach Krakowa bez urzędowego zezwolenia.

Zapoczątkowana przez Macieja Zimowskiego, szefa założonego w 1990r. biura Bird Service akcja ma na celu – wzorem większości krajów zachodnioeuropejskich – przywrócenie wolności uprawiania zawodu przewodnika. W środę, 1.10. o godz 12.00 w siedzibie firmy (Kraków ul. Św. Krzyża 17) odbędzie się robocze spotkaniu przedstawicieli kilku innych młodych firm, dyskusja nad skuteczną formą lobbingu i  pismem do Urzędu Marszałkowskiego o zaniechanie policyjnych szykan i kontroli osób zajmujących się obsługą turystów.

Spotkanie jest otwarte dla zainteresowanych sympatyków i dziennikarzy. Kontakt: Maciej Zimowski, tel (12) 2921460, 604 446233 e-mail: bird@bird.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.